увентус не се пласираше во Лигата на шампионите според резултатите од настапот во Серија А и одземањето на бодовите.

 

Избраниците на тренерот Масимилијано Алегри синоќа загубија од Милан (0:1) во натпреварот од 37. коло на Серија А.

 

По одземањето на 10 бода поради финансиски малверзации, Јувентус останува со 59 поени во 37 натпревари.

 

„Старата дама“ нема да игра во Лигата на шампионите за прв пат по сезоната 2010/11. Тогаш тимот го зазеде 7. место во Серија А.

 

Јувентус се уште има шанси да влезе во европските натпреварувања. Заостанувањето во однос на Рома која е на 6.место е бод, а од петтата Аталанта два бода.

 

Во последното коло од Серија А, Јувентус ќе игра на гости кај УдинезеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.