Манчестер јунјатед испрати официјална понуда до Бирмингем за 16-годишниот фудбалер Џуд Белингам, а според „Скај Спортс“ висината на трансферот треба да изнесува 25 милиони фунти.

Тинејџерот е стандарден во екипата на Бирмингем, иако има само 16 години, па сезонава одигра 25 меча и постигна четири голови.

Јунајтед го гледа како идеална инвестиција за иднината, па поради тоа испратија 25 милиони фунти, па се очекува одговор од Бирмингем.

Интересно е тоа што младиот фудбалер во Бирмингем заработува само 145 фунти неделно, а таа плата сигурно ќе порасне драстично по пристигнувањето на „Олд Трафорд“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.