Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ, пред натпреварот од 16. коло од шампионатот на Шпанија против Рајо Валекано ја изнесе Златната топка на теренот на „Сантијаго Бернабеу“. Тој од домашните навивачи беше поздравен со бурен аплауз.

Триесет и три годишниот Хрват ја доби оваа награда на 3 декември од страна на „Франс Фудбал“.

Победата на Модриќ во анкетата на францускиот весник стави крај на 10-годишната доминација на Кристијано Роналдо (Манчестер Јунајтед / Реал / Јувентус) и Лионел Меси (Барселона) кои беа прогласувани за најдобри фудбалери од 2008 наваму.

Реал го зазема четвртото место во шампионатот на Шпанија со 26 бода од 15 натпревари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.