Арбитражниот суд за спорт во Лозана (CAS) го одобри отстранувањето на Милан од учеството на европските натпреварувања во сезоната 2019/20. Италијанскиот тим нема да игра во Лигата на Европа поради повреда на финансискиот фер плеј (ФФП).

Така, на местото на Милан во квалификациите за ЛЕ ќе го игра Торино, додека Рома ќе започне од групната фаза.

Милан суспензијата ја доби заради прекршување на своите обврски за запазување на ФФП претходните три сезони.

Мнатата сезона „росо-нерите“ ја завршија на 5. место во Серија А.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.