Италијанскиот гигант Милан се соочува со нова казна од Европската фудбалска федерација (УЕФА) поради прекршување на правилата за финансиски фер-плеј оваа и претходната сезона.

Во нов случај, различен од оној во декември минатата година, кога „росонерите“ платија 12 милиони евра казна, независни истражители испратиле документи до Управниот суд на УЕФА.

Милан се уште е под условна казна од една година забрана за играње во Европа до јуни 2021 година, поради огромни финансиски загуби во тригодишниот период до 2017 година.

Засега не е познато кога ќе се донесе конечна одлука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.