Напаѓачот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ уште ова лето би можел да го промени тимот. Според „Газета дело спорт“ италијанскиот клуб Милан е блиску до ангажирање на 21-годишниот Србин кој ќе дојде на позајмица во Милано.

Со ангажманот на Јовиќ, „росонерите“ би добиле повеќе опции во нападот, а фудбалерот повеќе минутажа за разлика од таа што ја добива во Мадрид.

Претходно, шпанските медиуми објавија дека за време на претсезонскитде подготовки Јовиќ не го убедил тренерот на Реал, Зинедин Зидан, и тој не смета на него за првиот тим.

За потсетување, Јовиќ беше купен од Франкфурт Ајнтрахт во јуни за 60 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.