Милан ремизираше со Парма (2:2) синоќа во 11. коло од Италијанското фудбалско првенство. Гостите поведоа со 2:0 со головите на Ернани и Јасмин Куртиќ, двоен стрелец за „росонерите“ беше Тео Ернандез.

Милан со 27 бода останува лидер во Серија А. Парма има 11 бода на 14. место. Во следното коло, Милан ќе игра со Џенова на гости, а Парма ќе гостува кај Каљари.

Миланезите се 23 последователни натпревари без пораз (17 победи, 6 нерешени средби) во Серија А.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.