Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Хуан Мануел Мата, потпиша нов договор со англискиот премиерлигаш.

Продолжувањето на договорот е за една сезона, со што 33-годишниот Мата че остане во Манчестер најмалку до јуни 2022 година.

Мата премина меѓу „црвените ѓаволи“ во јануари 2014 година од Челзи. Од тогаш, Шпанецот одигра 273 натпревари за клубот на кои постигна 51 гол.

Премиерлигашот од „Олд Трафорд“ во новата сезона влегува со амбиции да создаде конкурентен тим за шампионската титула.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.