Италијанските медиуми пишуваат дека Роберто Манчини ќе остане селектор на италијанската фудбалска репрезентација, иако останаа без пласман на Мундијалот во Катар по поразот од Македонија во Палермо со 0-1.

Манчини кажа дека ќе разговара со раководството на Фудбалскиот сојуз на Италија во следните денови, а притоа објасни дека фудбалот понекогаш знае да биде немилосрден.

„Фудбалот понекогаш знае да биде немилосрдна метафора за животот. Минатото лето бевме на врвот на Европа, а пред некој ден се разбудивме од кошмар. Поминавме многу работи, од радост до разочарувања и тешко може да се прифати тоа. Ќе разговараме во следните денови за мојата иднина како селектор“, кажа Манчини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.