За време на отворањето на Европското првенство и дуелот меѓу Италија и Турција, очекувано, на „Олимпико“ во Рим, развиорено и македонско знаме.

Развиорени беа сите знамиња на селекциите кои учествуваат на ова ЕУРО. Така и македонското беше во кадарот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.