Македонија поведе со гол од пенал на Енис Барди во натреварот против Англија во последното коло од квалификациите за Европското првенство Ц-група.

Претходно Англичаните имаа целосна доминација во првото полувреме. Гостите постојано напаѓаат иако играат без најголемите ѕвезди Кејн и Рашворд кои се на клупата за резервни играчи.

Македонската репрезентација игра некако уплашено со преголем респект за противникот. Атмосферата на Градскиот стадион е одлична а има и неколку илјади Англичани.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.