Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок за една позиција на најновото ФИФА рангирање на најдобрите селксции во светото.

„Црвено-жолтите“ во изминатиот период додјода до победа против Косово и два нерешени исходи со Естонија и Грузија, по што се најдоа на 65.место со 1.356 бода.

Репрезентацијата на Грузија, против која Македонија на 12 ноември ќе игра бараж за пласман на Европското првенство се наоѓа на 86. место со 1.287 бодови.

На првите пет позиции нема промени. Лидер е Белгија пред Франција, Бразил, Англија и Португалија.

Во Топ 10 уште се: Шпанија, Уругвај, Аргентина, Хрватска и Колумбија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.