Македонската репрезентација не успеа да остане непоразена на гостувањето во Полска.Пораз од 2-0 за намалување на шансите за пласман на Европското првенство. Домашната сеlекција напаѓаше речиси целиот меч а нашата селекција главно беше насочена кон одбраната.

Отпорот беше скршен во 74 минута преку Франковски со асистенција од Левандовски, а потврда на победата стави Милик во 80 минута.

Со овој пораз шансите за Македонија за пласман на ЕП се речиси никакви, а шансата ќе ја бараме преку Лигата на нации.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.