Португалија, Шкотска, Италија, Русија, Шведска и Велс се можните противници на Македонија во полуфиналето од баражот за Светското фудбалско првенство.

Во групата на неносители покрај Македонија се уште и селекциите на Турција, Полска, Украина, Австрија и Чешка.

Полуфиналето се игра во еден натпревар, а носителите ќе бидат домаќини.

Ждрепката ќе се оддржи на 26. ноември со почеток од 17 часот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.