Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло ги сподели своите очекувања од натпреварот против Порто во 1/8 финалето од Лигата на шампионите.

– Ние целосно ја разбираме убавината и одговорноста да играме во Лигата на шампионите.  Овие натпревари имаат сосема поинаква енергија, но треба да ги третирате како и секој друг важен натпревар. Резултатот ја остава интригата крајно отворена. Треба да играте со памет за да го завршитеЛШ натпреварот со резултат што ќе води во следната рунда. Ова ќе биде нашиот најважен меч во Лигата на шампионите. Мора да играме компетентно од техничка гледна точка, бидејќи ќе се спротивстави на цврст противник. Тој не остава слободни зони помеѓу редовите и не дава време за размислување. Ќе биде потребна целата наша техника и трпеливост, изјави Пирло.

Натпреварот Јувентус – Порто ќе започне во 21 часот во Торино. На првиот натпревар, португалскиот клуб победи со 2:1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.