Вечерва се одиграа реваншите од четвртфиналните дуели во Лигата на шампионите.Реал одолеа на „Енфилд“ со Ливерпул играјќи 0-0 , додека Сити рутински славеше над Борусија со 1-2.

Во полуфиналето Реал ќе ги одмери силите против Челси на 27/28 април и 4/5 мај 2021 година, а во истите термини Манчестер сити ќе игра со големиот  ПСЖ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.