Денеска беа извлечени тимовите во групната фаза од Лигата на Европа.

Еден од фаворитите за трофејот на турнирот – Арсенал, падна во лесната група „Б“, каде се чини дека главен конкурент е Рапид (Виена).

Друг голем претендент во конкуренцијата – Наполи, ќе игра во групата „Ф“, каде ќе спори со Реал Сосиедад.

„Групата на смртта“ оваа година се чини е „H“, каде на исто место се Селтик, Милан и Лил.

ГРУПА „А“

Рома
Јанг Бојс
ЦФР Клуж
ЦСКА Софија

ГРУПА „Б“

Арсенал
Рапид (Виена)
Молде
Дандалк

ГРУПА „Ц“

Баер Леверкузен
Славија (Прага)
Апоел Бер Шева
Ница

ГРУПА „Д“

Бенфика
Стандард (Лиеж)
Ренџерс
Лех (Познањ)

ГРУПА „Е“

ПСВ Ајндховен
ПАОК
Гранада
Омонија

ГРУПА „Ф“

Наполи
Реал Сосиедад
АЗ Алкмар
Ријека

ГРУПА „Г“

Брага
Лестер
АЕК
Зорија (Луганск)

ГРУПА „Н“

Селтик
Спарта (Прага)
Милан
Лил

ГРУПА „И“

Виљареал
Карабах
Макаби Тел Авив
Сиваспор

ГРУПА „Ј“

Тотенхем
Лудогорец
ЛАСК (Линц)
Антверпен

ГРУПА „К“

ЦСКА (Москва)
Динамо (Загреб)
Феенорд
Волфсбергер

ГРУПА „Л“

Гент
Црвена Звезда
Хофенхајм
Слован (Либерец)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.