Ливерпул вчеравечер загуби од Астон Вила во мечот од 4. коло на шампионатот на Англија со 7:2.

Актуелниот шампион на земјата прими седум погодоци на првенствен натпревар, првпат од 1953 година.

Последен пат такво нешто се случи на 12 септември 1953 година, кога англискиот шампион Арсенал загуби со 1:7 од Сандерленд.

Воедно, за прв пат во англискиот фудбал, во ист ден Ливерпул и Манчестер јунајтед примија по шест гола.

Јунајтед вчера загуби на домашен терен од Тотенхем со 6:1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.