Екипите на Ливерпул и Тотенхем обезбедија пласман во нокаут фазата во Лигата на шампионите откако вечерва се изборија за второто место во групите Ц и Б.

На „црвените“ им требаше победа на домашен терен, а тоа успеаја да го направат и славеа минимално над Наполи. Салах беше стрелец на единствениот гол во првиот дел, а тимот од Енфилд имаше и среќа кога во самиот финиш на мечот Милик не ја затресе нивната мрежа од само неколку метри. Во истата група лесна задача имаше ПСЖ кој со победата од 1-4 над Црвена Звезда го завери првото место во групата.

Тотенхем пак имаше тешка задача на Ноу Камп каде против Барселона одигра 1-1, но клучно во оваа група беше ремито помеѓу Интер и ПСВ кои исто така одиграа 1-1. Тимот на Интер ја имаше судбината во свои раце и му требаше победа над аутсајдерот од Холандија, која не успеја да ја обезбеди, па бодот на Тотенхем му беше доволен за второто место во оваа група каде каталонците минаа како први.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.