Ливерпул ќе ги увери останатите клубови во Премиерлигата дека нема намера да игра послаб тим на останатите натпревари до крајот на сезоната, по освојувањето на шампионатот. Минатата недела извршниот директор на англискиот клуб, кој остана анонимен, ги сподели своите стравувања дека менаџерот на тимот од Мерсисајд, Јирген Клоп, ќе им даде пауза на своите главни играчи веднаш штом ќе ја освои титулата.

Сите во Премиер лигата сфаќаат дека нивната желба да ја обноват сезоната во пандемијата од коронавирус во голема мерка е водена од финансиски побуди. Фудбалерите ќе бидат загрозени не само од инфекција со коронавирус, туку и од повреди, откако неизбежно ќе влијае долгиот период на самоизолација.

Ако на ова додадеме и ослободување на Клоп како резервен играч во натпреварите по освојувањето на Премиер лигата. ова ќе биде уште еден удар за натпреварите. И без тоа првенството е под знак прашалник, бидејќи многу клубови се против идејата да играат на неутрални стадиони, пишува „Телеграф“.

Според публикацијата, на „Енфилд“ таквата претпоставка ја сметаат за апсурдна. Доколку во видео конференцијата закажана за денес, клупски претставник изрази слична позиција, Ливерпул ќе гарантира дека на преостанатите 9 натпревари тие ќе играат со силен тим. На „црвените“ им требаат само две победи за да станат шампиони на Англија за прв пат по 30 години

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.