Аргентинецот Лионел Меси после четири години пауза, повторно е избран за фудбалер на годината, според изборот на Светската фудбалска федерација, ФИФА.

Кристијано Роналдо не дојде на гала-церемонијата во Милано, тоа беше најава дека тој не е победник, па остана дилемата дали годинешниот избор е Вирџил Ван Дајк или Меси.

Во гласањето учествуваа капитените на репрезентациите од целиот свет, како и спортски новинари.

Меси по шести пат е играч на годината, првпат по 2015 година. Во женска конкуренција, признанието го доби Американката Меган Рапино.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.