По натпреварите од 4. коло од групната фаза во Лига Европа, екипите на Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први обезбедија „европска пролет“.

Францускиот тим го обезбеди првото место во групата А и директен пласман во осминафиналето, додека групната фаза ја минаа и Вест Хем и Ајнтрахт, но последните две кола ќе одлучат за нивните позиции на табелата.

Лион е единствениот клуб во Лига Европа со максимален ефект по воведните четири кола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.