Тотенхем е првиот финалист во Лига Купот на Англија по победата од 2-0 над второлигашот Брентфорд. По пауза од 13 години, Петлите ќе се борат за трофејот во ова натпреварување, додека ова е прв нивен пласман во едно финале со Жозе Мурињо како менаџер.

Специјалниот воедно ќе се обиде по петти пат да го дофати пехарот од Лига Купот, откако претходно трипати го освои со Челзи и еднаш со Манчестер јунајтед

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.