Лид се врати на понедите. Тимот на  Езгјан Алиоски за првпат беше во стартната постава на Лидс Јунајтед со победа на гостувањето кај Астон Вила од 0-2 во 6. коло од англиската Премиер-лига.

Лидс и го нанесе првиот пораз на Астон Вила сезонава, а херој на гостите беше Патрик Бамфорд кој забележа хет-три. Првиот гол го постигна во 55. минута, втордванаесет минути подоцна, додека конечните 0-3 ги постави .  Македонскиот интернационалец ги одигра сите 90. минути, а во 55. заработи жолт картон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.