Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски се договори за соработка со Барселона. Послкиот фудбалер од следната сезона ќе игра за каталонскиот клуб. 33-годишниот Левандовски ги договорил условите за трансфер, објави „TVP Sport“.

Одлуката да не го продолжи договорот со Баерн, Левандовски веќе ја соопштил на раководството на клубот од Минхен. Актуелниот договор е до летото 2023 година.

Претходно имаше информации дека Баерн бара 65 милиони евра за напаѓачот, но со вклучување на други играчи во трансферот, сумата може да се намали.

Во сезоната 2021/22, Левандовски постигна 46 гола на 40 натпревари за баварскиот фудбалски гигант.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.