Еден од најдобрите светски напаѓачи, Роберт Левандовски, по синоќешниот триумф (2-0) над македонската репрезентација изјави дека ќе атакуваат на висок пласман на евро-шампионатот.

Полска на две кола пред крајот на квалификациите го обезбеди пласманот на ЕУРО 2020.

Планот е исполнет, ја поминавме групата. На вакви натпревари треба да издржите. Практично ништо не му беше дозволено на противникот. Фактот дека изборивме пласман на Европското првенство не е толку важен. Имаме големи цели за завршниот турнир. На преостанатите натпревари од квалификациите сакаме да се натпреваруваме за првото место во групата.

Полска до крајот на квалификациите ќе игра со Израел на гости и со Словенија на домашен терен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.