Џејми Варди постигна нови два гола, а Лестер ја продолжи победничката низа по победата над Астон Вила со 4-1.

Ова беше осма последователна победа за „лисиците“, кои остануваат на 6 бода од Ливерпул со 38, но веќе му бегаат 6 бода на третиот Манчестер Сити.

Варди, од друга страна, ја зголеми својата серија со тоа што погоди на осми последователен натпревар во Премиер лигата, откако веќе има 11 голови на вкупно 16 дуели досега во сезоната.

Резултати од Премиер лигата:

Астон Вила – Лестер 1:4
Њукасл – Саутемптон 2:1
Норвич – Шефилд Јунајтед 1:2

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.