Лестер го победи Барнли со 4:2 во вчерашниот дуел од 2. коло во Англиското фудбалско првенство. Во воведното коло, „Лисиците“ го совладаа Вест Бромвич со 3:0. Така, на првите два натпревари од шампионатот, Лестер постигна седум голови.

Ова е трет ваков ефикасен почеток на сезоната во историјата на клубот. Претходниот пат тоа се случи пред 87 години. Во сезоната 1926/27, Лестер постигна 8 гола, во сезоната 1933/34 – 7.

Двете сезони не му донесоа сериозен успех: 7. и 17. место на крајот.

Покрај Лестер вистински хит на почетокот на Премиер е Лидс на нашиот Алиоски кој има една победа и пораз

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.