Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон е подготвен да го продолжи договорот со тимот од Торино, објави новинарот Николо Шира.

Според добриот познавач на италијанскиот фудбал, Јувентус работи на продолжување на договорот со 43-годишниот Италијанец до 2022 година.

Буфон, со 44 години, сака да стане најстариот играч во Серија А, соборувајќи го рекордот на Марко Балота.

Во тековната сезона, Буфон одигра девет натпревари на сите турнири, на кои прими пет голаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.