Англискиот стратег Френк Лампард се поврзува со клупата на Њукасл, пренесуваат англиските медиуми. Њукасл минатата недела доби нови сопственици, откако синот на најбогатиот човек во Саудиска Арабија го купи клубот.

Извесно е дека досегашниот тренер, Стив Брус веќе е минато на „Сент Џејмс парк“, а како негова замена се споменува името на Френк Лампард. Лампард е без ангажман откако на почетокот на минатата година поради слабите резултати беше сменет од Челси.

Покрај Челси, Лампард во кариерата беше тренер и на Дерби Каунти. Покрај Лампард како можни наследници на Стив Брус во Њукасл се споменуваат и Антонио Конте и Роберто Манчини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.