Вчера се одиграа 24 натпревари од групната фаза на второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот континент – Лига Европа. Еден од натпреварите кои привлече поголем интерес во второто коло беше мечот помеѓу АЗ Алкмар и Манчестер Јунајтед, во кој „црвените ѓаволи“ стигнаа само до бод.

Феенорд го совлада Порто со 2-0, додека Арсенал немаше проблеми против Стандард (Лиеж) – 4-0.

Лацио направи пресврт во вториот дел и го победи против Рен со 2-1, а на ист начин до победа стигна и Спортинг Лисабон.

Резултати од ЛЕ, 2. коло:

Група А:
Дуделанж – Карабак  0:4
Севилја – АПОЕЛ  1:0

Група Б:
Лугано – Динамо Киев  0:0
Малме – ФК Копенхаген  1:1

Група Ц:
ФК Краснодар – Хетафе 1:2
Трабзонспор – Базел 2:2

Група Д:
Розенборг – ПСВ  1:4
Спортинг Лисабон – ЛАСК  2:1

Група Е
Селтик – ЦФР Клуж  2:0
Лацио – Рен  2:1

Група Ф
Арсенал – Стандард Лиеж  4:0
Виторија Гимараеш – Ајнтрахт Франкфурт  0:1

Група Г:
Феенорд – Порто  2:0
Јанг Бојс – Ренџерс  2:1

Група Х:
ЦСКА Москва – Еспањол  0:2
Ференцварош – Лудогорец  0:3

Група И:
Олександрија – Гент  1:1
Сент Етјен – Волфсбург  1:1

Група Ј
Истанбул Басакшехир – Борусија Менхенгладбах  1:1
Волфсбергер – Рома  1:1

Група К
Бешикташ – Вулверхемптон 0:1
Брага – Слован Братслава 2:2

Група Л
Астана – Партизан 1:2
АЗ Алкмар – Манчестер Јунајтед 0:0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.