Премиерот на Шпанија Педро Санчез објави дека Ла Лига може да продолжи од 8 јуни. Натпреварите ќе се играат пред празни трибини.

„Шпанија на прави сѐ што е потребно за да бидат створени адекватни услови за живот и сега е време народот да им се врати на секојдневните активности. Од 8 јуни повторно ќе гледаме фудбал во Шпанија“, рекол Санчез.

Премиерот Санчез во своето обраќање потврдил дека Шпанија за туристите ќе ги отвори границите од 1 јули.

Според планот на челниците на Ла Лига натпревари ќе се играат секој ден. До крајот на сезоната во Шпанија секој клуб треба да одигра по 11 натпревари.

На табелата во Ла Лига води Барселона со два бода повеќе од Реал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.