Косово и Албанија најавуваат дека од следната сезона, клубовите ќе играа во заедничко фудбалско натпреварување.Ќе се вика Куп на Мајка Тереза и би се играло среде недела.

Иако спротивно од статутот Косово стана членка на Уефа бидејќи не се членки на ОН, сега тамошната федерација најавува дека ќе бараат победникот од новото натпреварување да добие место во некои од европските купови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.