Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез, ќе го напушти клубот ова лето. Според новинарот Џерард Ромеро, новиот главен тренер на Каталонците, Роналд Коман, телефонски контактирал со Уругваецот и го известил дека не смета на неговите услуги, и покрај важечкиот договор.

Куман ја презеде Барса во текот на летото, заменувајќи го Кике Сетиен. Претходно, самиот Суарез изјави дека нема да ги напушти Каталонците.

Беше објавено дека за 33-годишниот Уругваец е заинтересиран неговиот поранешен клуб Ајакс, нудејќи 15 милиони евра.

Суарез ги брани боите на Барса уште од 2014 година. Минатата сезона тој постигна 21 гол и седум асистенции на 38 натпревари во сите натпреварувања.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.