Триесет и еден играч и членови на делегациите на Копа Америка се позитивни на КОВИД-19 до неделата, првиот ден на фудбалскиот турнир во Јужна Америка со 10 нации, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Други 10 случаи на инфекција се потврдени меѓу вработените кои работат во хотели каде што престојуваат играчи и делегации, изјави министерот за здравство Марсело Квеирога.

Потврдата за новите случаи на инфекција доаѓа додека административното и раководното тело на јужноамериканскиот фудбал КОНМЕБОЛ (Конфедерасион судамерикана де футбол) се бранат од обвинувањата за организирање на турнирот. Бразил беше прогласен за домаќин на шампионатот  со помалку од две недели известување откако беше одземено од домаќините Колумбија и Аргентина поради бранот граѓански протести и зголемениот број случаи на КОВИД-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.