Косовските власти стравувале дека руски служби би можеле да го искористат фудбалскиот натправевар помеѓу Косово и Црна кој се игра вечерва во Приштина за политички провокации. Тие имале сознанија дека е можно да биде пуштен дрон со натпис „Косово е Србија“ и со тоа да се внесе провокација на стадионот.

Такво нешто пред пет години се случи во Белград на фудбалскиот натпревар Србија-Албанија кога беше пуштен дрон со натпис „Голема Албанија“.

Во Приштина за среќа вечерва немаше такви сцени.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.