Членовите на Извршниот одбор го усвоија предлогот за прекин на натпреварите организирани од Фудбалската федерација на Црна Гора – Телеком 1. ЦФЛ, Втора лига, младинска лига, кадетска лига, Куп на Црна Гора и женската фудбалска лига и сите натпреварувања на Здружението на клубови ФСЦГ (Југ, Центар и Север).

– Резултатите постигнати до моментот на завршувањето натпреварувањата ќе се сметаат за конечни и ќе се засноваат врз нив, ќе бидат објавени победниците, учесниците во квалификациите за европски натпреварувања, учесниците во баражите и клубовите кои отпаѓаат, се наведува во соопштението,цитирано од „Вјести“.

Прекинот се случи откако барем еден позитивен случај на инфекција со коронавирус беше потврден во ФК Будуќност, а сите играчи и персоналот на клубот беа сместени во 14-дневен карантин.

Првенството продолжи на 30 мај и се одиграа осум кола. Будуќност беше убедливо прв со 73 поени за време на паузата, 18 повеќе од Сутјеска, која ќе игра квалификации за Лигата на Европа заедно со Искра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.