Новиот тренер на Интер, Антонио Конте гради нов тим и се надева дека ќе ги врати „нероазурите“ на победничките патеки. Во текот на летото тие направија неколку добри трансфери, а најнова желба на Конте е Артуро Видал нема голема минутажа во редовите на Барселона.

Конте сака да го искористи тоа за да го убеди да се пресели на „Џузепе Меаца“.

Искусниот Видал соработуваше со Конте за време на својот престој во Јувентус во периодот од 2011-2015 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.