Пред неделниот натпревар против Џенова, тренерот на Интер, Антонио Конте го спореди напаѓачот Ромелу Лукаку со играч на американски фудбал.

Да се ​​каже дека Лукаку е добар кога има слободен простор е премногу едноставно. Не мислам дека на противничките одбранбени играчи ќе им се допадне Лукаку или Лаутаро. Лукаку е еден од најневообичаените играчи во светот. Тој е центарфор кој може да шутира топки и е многу брз. Изгледа како играч на американски фудбал – изјави Конте.

Интер е лидер во Серија А со 53 бода по 23 кола. За ваквиот пласман на неро-аѕурите, еден од најзаслужните е токму Лукаку со 17 постигнати погодоци во досегашниот дел од првенството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.