Поранешниот тренер на Јувентус и Челси, Антонио Конте нејаверојатно ќе го предводи Интер следната сезона, објави „Калчомеркато“. Италијанскиот стратег веќе ја прифатил понудата и ја одобрил продажбата на аргентинскиот напаѓач, Мауро Икарди.

Аргентинскиот напаѓач не играше месец и половина и му беше одземена капитенската лента поради конфликт со раководството.

Конте го предводеше Јувентус од 2011 до 2014 година. Под негова палка „старата дама“ го освои три пати италијанско првенство. Последната работа на Конте беше Челси со кој ја освои Премиер лигата и ФА Купот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.