Тренерите на Челзи и Тотенхем, Антонио Конте и Томас Тухел за малку ќе се степаа на натпреварот од 2. коло на Премиер лигата.

Првиот судир меѓу тренерите дојде откако играчот од средниот ред на Тотенхем, Емил Хојбјерг го израмни резултататот на 1:1. Конте притрча блиску до Тухел и почна да слави, по што Германецот го оттурна Италијанецот. Двајцата тренери добија опомена од судијата.

Вториот конфликт се случи по натпреварот. Ракувањето на тренерот заврши така што Тухел не му ја пушти раката на Конте, туку почна да ја извртува, покажувајќи му на колегата да гледа во очи.

Откако тренерите уште еднаш се пресметаа, мораше да ги раздели стручниот штаб и играчите на двата тима.

Напуштајќи го теренот, Конте се скара со капитенот на „сините“, Цезар Аспиликуета. Подоцна, главниот судија на натпреварот Ентони Тејлор ги исклучи двајцата тренери.

Натпреварот заврши нерешено со резултат 2:2.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.