Езѓан Алиоски или Ѓани е македонски фудбалер, десно крило на Лидс Јунајтед и на македонската репрезентација. Има и швајцарски пасош.
Алиоски ја започнува својата клупска кариера во вториот тим на Јанг Бојс каде во периодот од 2010 до 2013 постигнал 4 гола на 57 натпревари.
Своето деби за сениорската репрезентација за нашата земја го има на 11 октомври 2013 во натпреварот Велс-Македонија.

Според страната Трансфермарк пазарната вредност на Алиоски чини 4,5 милиони фунти.

Подетално за кариерата на Алиоски на Бизнис Вести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.