Никос Коѕијас, поранешниот министер за надворешни работи на Грција и потписник на Преспанскиот договор, побара од грчката влада да изврши притисок „Фудбалската федерација на Македонија“ да го промени името, бидејќи ако не постоела „Македонија“ како држава, немало ниту фудбалската репрезентација да настапува на Европското првенство.

– Им препорачувам на сите одговорни во Македонија внимателно и прецизно да го прочитаат ставот [3]. е.] од првиот член на Договорот од Преспа [1.3. з.]. Јасно беше договорено дека името Македонија е задолжително за секоја институција на земјата пријател, ако има низа причини, од кои едната е кога е поврзана со државата и јавните субјекти “.

-Знаеме дека Фудбалските федерации се независни здруженија. Но, овие работат врз основа на националните закони на спортот во секоја земја. Можеби на Европското првенство во фудбал во 2020 година, е претставувана од фудбалска репрезентација на нивната Федерација, но оваа Федерација не е без татковина, не работи надвор од тоа место и време. Тоа е фудбалска федерација во одредена држава и е поврзана со неа. Според тоа, Фудбалската федерација е поврзана со државата Македонија, а не со некоја трета страна. Ниту, пак, тоа е Федерација на земја без држава. Освен тоа, без државата Македонија таа не би учествувала на Европското првенство. Сепак, Фудбалската федерација на Македонија не е заштитен бренд како што тврдат некои луѓе. Наместо тоа, од оваа гледна точка, тоа спаѓа во одредбите за задолжително внесување на „земја на потекло“, пишува Коѕијас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.