Во последната фаза од квалификациите за фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите три натпревари на кои Бриж и Славија Прага забележаа минимални гостински победи и направија голем исчекор кон групната фаза.

Резултати плејоф Лига на шампиони – први натпревари:
Клуж – Спарта Прага 0-1
АПОЕЛ – Ајакс 0-0
ЛАСК – Клуб Бриж 0-1.

Вечерва играат:
Динамо Загреб – Розенборг
Јанг Бојс – Црвена ѕвезда
Олимпијакос – Краснодар.

Реваншите се закажани за 27 и 28 август.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.