Селекторот на Ливерпул, Јирген Клоп, смета дека оваа сезона тешко дека некоја екипа ќе успеа да освои 100 бода, па дури и 87 според него се тешки достижни.

– Последните три шампиони во Премиер лигата мислам дека освоивме 100, 98 и 99 поени. За оваа сезона ми се чини дека со 85 бода може да се стигне до трофејот. Тешко дека некој ќе стигне до „стотка“. Дури 87 поени изгледаат далеку далеку, изјави Клоп.

Ако ја освоиме шампионската титула и оваа сезона, тоа ќе биде големо достигнување, да бидам искрен. Можеби дури и позначајно од минатата сезона. Тоа е она што ми се допаѓа во Премиер лигата, тука има многу претенденти, додаде Клоп.

По 8. коло во Англискиот фудбалски шампионат лидер на табелата е Лестер со 18 бода, Тотенхем и Ливерпул имаат по 17

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.