Германскиот фудбалски стручњак Јирген Клинсман ќе биде новиот селектор на Еквадор, пренесува „Ел Универзо“.

Педесет и четиригодишниот Клинсман успешно ги завршил преговорите за соработка со Еквадорската фудбалска федерација.

На последните натпревари репрезентацијата на Еквадор ја водеше Хорхе Селико како вршител на должноста селектор.

За потсетување, Клинсман од ноември 2016 година е без работа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.