Во пресрет на годишнината од смртта на славниот аргентински фудбалер, на социјалните мрежи се огласи и Џана Марадона.

Наследничката на Диего му напиша емотивно писмо на својот татко и го објави на Инстаграм.

„Ме обзема очај, ранливост, се чувствувам скршено, врзан сум, силата наречена „Морам“ не може да дише. Барам причина за твоето ненадејно заминување. Сето тоа е премногу.

Го гледам Бен, боли двојно повеќе. Животот без тебе секој ден чини се повеќе, откако си заминал луѓето за тебе зборуваат како животно. Морам да живеам во мир, да бидам среќен и да го направам среќен „кралот“. Знам. Извинете за ситуацијата што требаше да ја гледате.

Мислам на тебе, те чувствувам, те сонувам, гледам и се пронаоѓам. Продолжувам да учам, не сум пример, правам што можам и работам се помалку или повеќе секој ден. И јас не го знам тоа. Времето ми дава причини, но се е бескорисно откако не си овде. Посакувам да го немам. Се тешам што знам дека отсекогаш сум ти кажувал сè. И повеќе од тоа.

Го прифаќам твојот и мојот гнев. Без разбирање, само прифаќам дека направи се што можеше, со тоа што ти го направија. Во еден лицемерен свет, ти беше вистински, поинаков, оној што живее без да бара објаснувања, оној што го прави тоа што го чувствува, што го прави тоа што го кажува, а тие – тие се луди кучкини синови.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.