Селекторот на репрезентацијата на Саудиска Арабија, Ерве Ренар даде свое видување на натпреварот од 2. коло од групната фаза на Светското првенство 2022 против Полска (0:2).

Задоволен сум од моите играчи. Моравме да заминеме на пауза со реми. Ова би променило многу. За жал, денеска не успеавме да оствариме позитивен резултат. Но, ние ќе продолжиме да се бориме. До последната секунда. Никогаш нема да се откажеме. Разбирам дека резултатот е главната мерка за успех. Но, ние го продолжуваме нашиот марш. Имаме добри шанси да стигнеме до плејофот, изјави Ренар за „Sport.pl“.

Полска е на чело на групата Ц со 4 бода, а потоа следат Саудиска Арабија со 3, Мексико со 1 и Аргентина без освоен бод.

Натпреварот од второто коло од групната фаза помеѓу Аргентинците и Мексиканците ќе се одигра вечер од 20 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.