На состанокот на 17 март, УЕФА ќе разговара за организациските проблеми на првенствата со претставници на европските федерации. Меѓу другото, на состанокот ќе бидат претставени општите критериуми за избор на шампиони на националните лиги, екипи кои ќе добијат места во европските натпреварувања следната сезона, како и клубови кои ќе летаат надвор од нивните дивизии. УЕФА ќе ги признае за шампиони моменталните лидери во прванствата доколку тие се перекинат, објави шпански „АС“.

Според истиот принцип, планирано е да се утврдат тимовите за учество на европски натпреварувања следната сезона.

Во исто време, Европската федерација нема да се меша и ќе остави дискреционо право на на националните федерации за одлучување кои екипи ќе испаднат, а кои ќе влезат во повисок ранг.

Овие мерки може да не се применат во случај на одложување на Евро 2020 за следната година, бидејќи тогаш времето ќе биде доволно за завршување на националните првенства.

Преседанот во европскиот фудбал, кога шампионот беше одлучен без завршување на првенството, беше само еднаш. Во 1999 година, УЕФА го призна Партизан за шампион на Југославија, кој беше водечки тим се додека турнирот не беше одложен поради војната во земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.