Извршена е ждрепката за осминафиналето во Лигата на шампионите, која покрај неколкуте одлични дуели, меѓу кои и новиот дуел помеѓу Кристијано Роналдо и Лео Меси, беше одбележан и со контроверзи и пропусти кои сериозно може да го потресат европскиот и светскиот фудбал.

Најпрво би било добро да ве потсетиме на три едноставни правила кои секој требаше да ги знае пред да се одржи ждрепката. Прво, 16 екипи беа поделени во две групи, носители и неносители, односно првопласирани и второпласирани екипи од нивните групи. Носителите не можеа да играат еден против друг, ниту пак неносецот

Второ, екипи од иста земја не можеа да играат во осминафиналето и третото правило беше – екипи од исти групи не можат да играат во оваа фаза од натпреварувањето.

Сепак, сето тоа малку се измеша при ждрепката

Настана хаос кога за прв пат беше направена грешка, тимот на Виљареал беше извлечен и наместо топката со името на тимот на Ливерпул, Џорџ Хасенштад ја фрли во „садот“ топчето на Манчестер Јунајтед, која беше извлечена, која не треба тие и Виљареал се натпреваруваа во иста група.

Андреј Аршавин, тој што ги влечеше топчињата, се насмеа, извади нова топка и тоа беше Манчестер Сити. Проблемите не застанаа тука.

Следен извлечен тим беше Атлетико Мадрид, тим кој се натпреваруваше во истата група со Ливерпул, но потоа следуваше нова грешка.

Имено, тогаш водителот на ждрепката изјави дека не можат да играат против Ливерпул, што е точно, но додаде дека не можат да играат ниту против Манчестер Јунајтед, па Џорџ Хасенштад не уфрли топче со името на тим од Манчестер, додека тоа го направи со Ливерпул, што значи дека имаше шанса да извлече уште една непостоечка двојка за да продолжи агонијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.